Details.
Amatör müzisyenler için müzik kaydetme yöntemleri

Piyano, gitar ve belki de bağlama çalıyorsunuz ve bunu internetten yayınlamak, MP3 hazırlamak istiyorsunuz. Peki müzik nasıl kayıt edilir?

Bunu profesyonel anlamda inanın ben de bilmiyorum ve pek çok eksiğim olduğuna eminim ama Youtube üzerinde kayıtlarını yayınlayan bir amatör müzisyen olarak edeceğim bir kaç kelam var. 🙂

Mevcut bilgilerimi, meraklısı olan amatör müzisyenlerle paylaşmak istiyorum. Sizin de önerileriniz olursa, ben de kendimi geliştirebilirim.
1. Yöntem – Kameradan kayıt

Bu aslında en fazla uygulanan yöntem. Uygun bir kadrajı ayarlayacak şekilde kameranızı (cep telefonunuzun kamerası da olabilir) yatay olarak sabitleyerek, çekim yapabilirsiniz. Hem ses hem de görüntü bu şekilde kayıt edilirken, bunu olduğu gibi internete yükleyebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi için veya kendini denemek isteyenler için bu yöntem çok mantıklı olmakla birlikte, ses kalitesi düşük ve büyük bir gürültünün arka planda gezindiği bir kayıt elde edersiniz. Yani kulaklıkla bu videoyu dinlerken sürekli bir ses, müzikten bağımsız olarak sizi rahatsız eder.

Dolayısıyla, bu yöntemi kullanıyorsanız bir üst aşamaya geçmenizi tavsiye ederim.

2. Yöntem – Bilgisayar ile paralel kayıt

Hemen herkesin evinde bir bilgisayar vardır. Eğer enstürmanınızda da kulaklık çıkışı var ise, bu durumda yapmanız gereken ilk şey, bir ucu enstürmanınızın çıkışına ve diğer ucu da bilgisayarınızın mikrofon girişine uygun bir ara kablo edinmek. Bu basitçe anlatmak gerekirse, iki ucu da normal kulaklık ucu gibi olan bir kablo veya benzeri bir yapıdadır.

Daha sonra ise bu ara kablo aracılığıyla; enstürmanınızı bilgisayara bağlayacak ve bilgisayarda mikrofonun sesini açacaksınız. Artık sesi bilgisayardan dinleyebiliyor olmalıyız.

Bir sonraki adımda Audacity adındaki tamamen ücretsiz programı indirmek ve bu program ile, record tuşuna basarak, basitçe bir ses dosyasına müziği kaydedebilirsiniz.

Bu kaydı yine aynı program aracılığıyla MP3 olarak da almak mümkün.

Bu şekilde kayıt yaparken en önemli dikkat etmeniz gereken konu, sesin patlamaması. Yani grafik olarak oluşan ses kaydına baktığında sesin tavana vurmadığından emin olmanız gerekir. 😀

Ayrıca arkadan gelen gürültünün en az olması için biraz deneme yapmanız gerekir. Enstürmanın sesi patlamayacak kadar alçak, fakat altta gürültü yaratmayacak kadar yüksek olmalıdır. Bunu da zamanla oturtabilirsiniz.

Bu yöntemle kayıt yaptığınızda ilk yönteme göre çok daha kaliteli bir ses elde edebilirsiniz.

3. Yöntem – Ses kartı ile kayıt

Gündelik bilgisayarlarımızda kullandığımız ses kartları müzik kaydetmek için aslında yeterli değil. Arkaplandaki gürültü seviyesini en aza indirmek ve bilgisayara aktarırken sesi daha iyi şekilde kayıt etmek için pek çok ekipman var. Bunlardan en temel olanı da harici ses kartları.

Bir müzik marketten, bu kartlardan bir tanesini aldığınızda, çoğu zaman içinde ücretsiz olarak da gelen programıyla beraber kayıt yapabilir ve çok daha berrak bir ses elde edebilirsiniz.

Şu an itibariyle ben kayıtlarımı bu şekilde yapıyorum ama tabii ki bunu da iyileştirmenin pek çok yöntemi var ve hatta bu işin sonu yok. 🙂

MIDI ile kayıt yapmak, çaldığını notaya dökmek

MIDI aslında çaldığınız enstürmandan bağımsız olarak ses elde etmenize yarar. MIDI olarak kayıt ettiğiniz bir şarkıda sesi değiştirebilir, alta başka sesler ekleyebilir ve hatta hatalı çaldığınız notaları düzeltebilirsiniz. Bu tabii ki akustik bir kayıt değil, digital bir kayıt haline gelir.

Şarkınızı ses olarak kayıt yaparken, aynı anda MIDI olarak da kayıt edebilirsiniz. Bu konuda ben ücretsiz bir program olan Anvil Studio kullanıyorum. Bunlari notaya dökmek için yine ücretsiz bir uygulama olan Finale Notepad uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Halen “Nasıl Çaldım” olarak yayınladığım tutorial videoları bu MIDI kayıtlarından elde edilmektedir. Bu MIDI kayıtlarını aynı zamanda blog üzerinden de paylaşıyorum.
Amatör bir bakış açısından bildiklerim bu kadar. Tavsiyeleriniz ve sorularınız olursa lütfen bana ulaşın. Yorumları veya iletişim menüsünü bunun için kullanabilirsiniz.

Bol şans.

Comments0

Leave a reply