300 YILLIK “ANKARA MANZARASI” TABLOSU

PIANO TURCA’NIN YENİ ALBÜMÜNDE CANLANIYOR!

Ankara’nın bilinen en eski resmi niteliğindeki “Ankara Manzarası” tablosu, müzikle hayat bularak, Piano Turca’nın 3. albümü “Bir Ankara Manzarası” ile dijital platformlardaki yerini aldı. 1700’lü yıllarda resmedildiği tahmin edilen ve Hollanda Amsterdam Rijkmuseum envanterinde “Halep Manzarası” olarak yer alan tablonun adı, Prof. Dr. Semavi Eyice’nin tetkikleri sonucu Ankara’yı tasvir ettiği anlaşılarak “Ankara Manzarası” olarak değiştirildi ve geçici özel izinle Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’ne getirildi. Yeni albümünü bu tablo için yapma fikriyle yola çıkan Piano Turca, Hollanda Amsterdam Rijksmuseum’dan tablonun telif izinlerini alarak, Rahmi M. Koç Müzesi Ankara’nın yönlendirdiği akademisyen ve danışmanlarla tablo üzerine görüştü ve albüme yön verecek noktaları belirledi. 12 parça için 12 konsept belirleyerek, “Hacı Bayram”, “Augustus’un Mirası” parçaları gibi Ankara’da bulunan ve tabloda da yer alan tarihi eserlerin yanısıra, “Sof Feraceli Kadın”, “Tiftik” parçaları gibi tabloda resmedilen figürlere atıfta bulundu. Albümün tabloyu, tablonun Ankara’yı anlattığı projedeki tüm besteler ve piyano düzenlemeler Piano Turca’ya, senfonik düzenlemeler Emanuel Abrudean’a ait. Albümün mix ve mastering’i Dave Weckl ve Claudio Passavanti, kapak tasarımı Sabir Shah ve tablo animasyon videoları KnockKnockEstudio tarafından yapıldı. Her bir parçanın senfonik versiyonlarının da yer aldığı albüm, müzikseverleri tarih ve müziğin iç içe geçtiği bir yolculuğa davet ediyor.

Piano Turca’nın yeni albümüne ilham olan tablo, Hacı Bayram Veli Camii, Augustus Tapınağı, Karacabey Hamamı, Julianus Sütunu gibi Ankara’da yer alan tarihi eserlerin yanı sıra, dönemin sosyal ve ticari yaşantısına da ışık tutarak tiftik keçisinden, giyim tarzına, kadınların üretime katılımından, yabancı tüccarlara kadar pek çok detayı da içinde barındırıyor. “Bir Ankara Manzarası” albümündeki tüm parçalar, tablodaki bu detayların sesi olarak bu kez müzikseverlerle buluşuyor. Albüm parçaları içerisinde alan Çengelhan, Vehbi Koç’un iş yaşamına başladığı yıllarda kullandığı dükkan ve şu an Rahmi M. Koç Müzesi Ankara’ya ev sahipliği yapıyor.

Piano Turca, Anadolu kültürünü piyanoyla anlatmak amacıyla, internet ve sosyal medya üzerinden yolculuğuna başladı. Sanatçı sadece bilinen şarkıları piyano ile yeniden yorumlamakla kalmadı, ulusal ve uluslararası alanda, film, belgesel ve reklam filmlerinde kendi besteleriyle yer aldı. Piano Turca’nın, 300 yıllık bir tablonun sesi olan yeni albümü “Bir Ankara Manzarası” tüm dijital platformlarda yayında! Meraklıları, tabloyu, 2022 Ekim ayına kadar, Rahmi M. Koç Müzesi Ankara’da ziyaret edebilir.