Piano Turca

Piano Turca, Anadolu kültürünü piyano diliyle anlatma derdiyle, ilk olarak 2012 yılında internet ve sosyal medya üzerinden yolculuğuna başladı. Mozart’ın “Rondo Alla Turca” (“Türk Marşı”) eserinden esinlenerek Piano Turca adını seçti. Sanatçı sadece bilinen şarkıları piyano ile yeniden yorumlamakla kalmadı, ulusal ve uluslararası alanda, film, belgesel ve reklam filmlerinde kendi besteleriyle yer aldı.

Albüm | Bir Ankara Manzarası

Ankara’nın bilinen en eski resmi niteliğindeki “Ankara Manzarası” tablosu, müzikle hayat bularak, Piano Turca’nın 3. albümü “Bir Ankara Manzarası” ile dijital platformlardaki yerini aldı.

12 parça için 12 konsept belirleyerek, “Hacı Bayram”, “Augustus’un Mirası” parçaları gibi Ankara’da bulunan ve tabloda da yer alan tarihi eserlerin yanısıra, “Sof Feraceli Kadın”, “Tiftik” parçaları gibi tabloda resmedilen figürlere atıfta bulundu. Albümün tabloyu, tablonun Ankara’yı anlattığı projedeki tüm besteler ve piyano düzenlemeler Piano Turca’ya, senfonik düzenlemeler Emanuel Abrudean’a ait. Albümün mix ve mastering’i Dave Weckl ve Claudio Passavanti, kapak tasarımı Sabir Shah ve tablo animasyon videoları KnockKnockEstudio tarafından yapıldı. Her bir parçanın senfonik versiyonlarının da yer aldığı albüm, müzikseverleri tarih ve müziğin iç içe geçtiği bir yolculuğa davet ediyor.

Tekli (Single) | Ah Bir Ataş Ver Film Müzikleri

Yönetmenliğini Gökhan Kaya’nın yapmış olduğu ve Dumlupınar deniz faciasını anlatan kısa film “Ah Bir Ataş Ver”, yurt içindeki ve yurt dışındaki film festivallerinde gösterilirken, birçok da ödül aldı. “Ah Bir Ataş Ver” filmi 2018 yılında Norveç’ten kazandığı ödülün haricinde 7 ödülün daha sahibi oldu. İngiltere, Rusya, Nepal, Portekiz, Kıbrıs ve Ermenistan gibi ülkelerde gösterilen film, Fransa, Almanya ve Amerika’da da temsil hakkı kazandı.

Film ayrıca kısa film, iTunes ve Apple TV gibi platformlarda dünyada yayınlanan ilk kısa film oldu.

Piano Turca, “Ah Bir Ataş Ver” türküsüne getirmiş olduğu özgün uyarlama ile bu kısa filmin müziklerinde yer almıştır. Müzik aynı zamanda film müziği olarak dijital platformlarda yayınlanmıştır.

Albüm | Sonsuzluğa

20 Piano Turca Bestesinin hem piyano hem de senfonik versiyonlarıyla sunulduğu bu ikinci albümün aranjörlüğünü Venezuela’dan Freddy Parra yapmıştır.

Albüm | Hayal

Piano Turca, Bestecilik çalışmaları sırasında 13 Farklı ülkeden alınan siparişlerle ortaya çıkan eserleri ilk albümü olan “Hayal” ile sevenlerine sunmuştur. Herhangi bir yapımcı desteği olmaksızın ve tamamen bağımsız etiketle çıkan bu ilk albüm gerek Türkiye gerekse yurt dışında çeşitli mecralarda hedef kitlesi tarafından beğeniyle karşılanmıştır.

Film | Hadi Be Oğlum (Fragman Müziği)

Yön : Bora Egemen
Oyn : Kıvanç Tatlıtuğ, Alihan Türkdemir, Sezai Aydın

Film | İstanbul’un Rum Mimarları

Yön: Grigoris Oikonomidis

Kısa Filmler :

Ah Bir Ataş Ver
Tozlu Hayatlar
Seçim yapmayı reddediyorum
Tatlı Rüyalar
Araf : 40. Gün
Dazlak
Cumhuriyet’in Ablası

Reklam Yapımları :

Yurtbay Seramik - 23 Nisan Reklamı
Yurtbay Seramik - Ayrılsak da Beraberiz Reklamı

Tv Yapımları :

İsmail Küçükkaya - Çalar Saat (Sabah Haberleri) - Fox Tv
10 Kasım 2019 İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu - Fox Tv
İrfan Değirmenci ile sabah haberleri - Kanal D